Kamenné obklady jednoducho a vkusne

Flexibilné kamenné obklady


Kamenné obkladyPrírodný kameň v stavebníctve od vekov spája človeka s prírodou. A to nielen v rámci stavby domov, ale tiež ich dekorovania. Aj napriek mnohým novým trendom sa obklady z prírodného kameňa dodnes tešia veľkej obľube. Prírodný kameň kraľuje nielen exteriérom, vyniká tiež v exteriéroch. 

Je jasné, že klasické kamenné obklady na steny, fasády  a podobne nie je možné tvarovať a ohýbať podľa našich želaní. Okrem toho, že sú ťažké a ich cena je relatívne vysoká, musíme pri klasických obkladoch z prírodného kameňa počítať s faktami, ktoré nás v mnohých prípadoch od ich použitia odrádzajú. Patrí sem napríklad nemožnosť použitia obkladov zo štiepaného kameňa na zateplené fasády, pomerne malá farebná variabilnosť a tiež neadekvátna paropriepustnosť.

Čo však robiť, ak nechceme iný obklad, ako kamenný? Riešením sú takzvané Flexibilné (ohybné) kamenné obklady. Možno teraz zaváhate. Ako sa dá kameň ohnúť? Popíšme si teda podrobnejšie tento druh kamenných obkladov.

Chcete obkladať interiér alebo exteriér? Vyberte si dodávateľov a realizačnú firmu z katalógu na stavebnom portáli Stavebnik.sk  Vybratým firmám môžete poslať žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky na stavebné práce, jednoduchým spôsobom na podstránke Zadaj dopyt.


Flexibilný kamenný obklad je definovaný ako špeciálny ohybný obklad pre vonkajšie i vnútorné použitie, pre celé steny, sokle, stĺpy a pod. Vytvára vysoko dekoratívny veľmi odolný povrch v širokom spektre farebnosti. Hovorí sa mu tiež kamenná dyha.

Flexibilné kamenné obkladyObklady sú vyrobené z drvených, prírodných kameňov spojené špeciálnym lepidlom. Polymérové komponenty dodávajú flexibilnému kamennému obkladu pružnosť a pevnosť pri zachovaní minimálnej hmotnosti. Po zabudovaní je kamenná dyha vodotesná a vytvára účinnú parozábranu. Spôsob výroby flexibilných kamenných obkladov  zachováva prírodný dizajn  kameňa a navyše mu pridáva plnú priehršť pridanej hodnoty, ktorá zvyšuje jeho použiteľnosť takmer na maximum.

Jednotlivé prvky flexibilných kamenných obkladov sú význačné svojou kontinuálnosťou a farebnými odtieňmi, vytvárajúcimi unikátny vzor. Jednotlivé listy kamennej dyhy sa od seba líšia, pretože každý kus sa skladá z vrstvy skutočného prírodného kameňa a žiadne dva kamene nie sú úplne rovnaké.

Ohybné obklady z prírodného kameňa sú určené ako dekoračný prvok v exteriéri aj interiéri - na sokle, fasády, stĺpy, steny, schody, stropy, krby, lemovanie okolo okien atď. 1 m2 flexibilného kamenného obkladu váži cca 3- 3,5 kg a preto je možné lepiť ho bez výškového obmedzenia. Dokonca aj na zateplené fasády. Klasické štiepané kamenné obklady nie je možné nalepiť na polystyrén, ani na minerálne vlákno, pretože majú veľkú hmotnosť.

Dôležitým faktorom flexibilných kamenných obkladov je ich paropriepustnosť, čo umožňuje lepiť ich aj na staršie objekty pri rekonštrukciách a iných úpravách. Variabilnosť farieb flexibilných kamenných obkladov je takmer nekonečná. Veľkým plusom je, že sú po dokonalom uschnutí aj umývateľné. Rýchla a ľahká manipulácia umožňuje lepiť obklady aj neodborníkom. Ideálne je však, keď má realizátor aspoň základné odborné vedomosti. Lepiť sa dá s klasickými lepidlami na obklady a dlažby, v exteriéri treba použiť mrazuvzdorné lepidlá. Kamenná dyha je originálny ľahký flexibilný kamenný obklad s neobmedzenými aplikačnými možnosťami.

Kamenný obklad v exteriériFlexibilná kamenná dyha je relatívne nová kategória ultratenkých kameňov, ktoré nám umožnia použiť kameň úplne novými spôsobmi. Typická hrúbka 1 mm až 2 mm umožňuje ľahkú manipuláciu a taktiež uľahčuje dopravu zásielok. Ohybné kamenné obklady sú vyrobené z pravého kameňa alebo bridlicovej dosky, kde bola použitá iba horná vrstva a preto materiál odoláva počasiu a je odolný voči UV žiareniu.

Rezanie a spracovacie týchto mikrotenkých bridlíc je ľahké. Aplikácia je jednoduchá a vykonáva sa pomocou lepidiel. Každý diel obkladu je zvlášť, takže sa nejedná o celé dosky. Tým sa dá prispôsobiť vzor podľa našich predstáv. Zároveň môžeme obklad rôzne rezať a ohýbať, pred ohýbaním však musíme jednotlivé dyhy nahriať. Pri rekonštrukcií môžeme flexibilné kamenné dyhy nalepiť priamo na existujúcu dlažbu, resp. obklad. To znamená, že nemusíme vykonávať búracie práce.

 

Ak sa chcete pustiť do práce prečítajte si ešte článok Ohybné obklady.


Foto: vseproremont.jimdo.com, unis-lider.ru
(i.n.)