Harmónia a originalita použitia kameňa v interiéri

Kamenný obklad v interiéri symbolizuje návrat k prírode
 

Kameň v interiériV súčasnej dobe mnohokrát skloňovaná téma. Ľudia majú jednoducho v sebe zakorenenú spätosť  s vonkajším okolím a tak čoraz vo väčšej miere vyhľadávajú prírodné materiály aj vo vzťahu k svojmu bývaniu. Kamenný obklad v interiéri nie je žiadnou novinkou, aj keď sa mnohým zdá chladný a neosobný, určený skôr do exteriérov. Nie je to však pravda. Majitelia a zamestnanci kamenárstiev by vedeli rozprávať.

Vzťah človeka ku kameňu je tu odjakživa. Nezanikol s koncom doby kamennej, ani s industrializáciou spoločnosti a ani s mohutným nástupom nových trendov a materiálov v stavebníctve. Jeho návrat k človeku a jeho bývaniu v podstate ani nemusel nastať, pretože tu vždy bol a zrejme ešte dlhú dobu bude. Kameň v interiéri totiž dokáže vniesť do príbytku čosi kúzelné a neopakovateľné. Čosi, čo iný druh dlažby či obkladu ani pri najlepšej vôli nedokáže.

Ešte v nedávnej minulosti sa použitie kamenného obkladu v interiéri zúžilo dajme tomu len na obklad krbov, alebo pár doplnkov v izbách. Dnes to už neplatí. Našťastie. S prírodným kameňom počítajú už prvotné návrhy interiérových architektov a ľudia sa im nebránia. V obývačkách sa napríklad okrem obkladu samotného krbu rozšírilo použitie kamenného obkladu aj na samotnej stene za ním. A nielen to. Prírodným kameňom môžete mať obloženú stenu za televízorom či sedačkou a nič sa tým nepokazí.

Absolútnym hitom súčasnosti je ešte stále podlahové kúrenie, kde je vďaka vynikajúcim vlastnostiam a nízkemu tepelnému odporu dlažba z  kameňa jednou z najlepších volieb hlavne kvôli tomu, že prírodné kamene dlho udržujú teplo a znižujú tým náklady na kúrenie v byte. Ide o špeciálne zvolené druhy kameňa, ktoré sú odolné (napr. žula) a navyše sú povrchovo  upravené proti nasiakavosti vody a mastnoty, pretože sa s týmto druhom podlahoviny najčastejšie stretávame v kuchyni.

Ak hľadáte firmu na výrobu, opracovanie a predaj prírodného kameňa navštívte katalóg Stavebné firmy na Stavebnik.sk  V sekcii Dlažba vonkajšia nájdete aj firmy vo vašom okolí. Zároveň môžete na stránke využiť systém Zadaj dopyt a poslať súčasne na viac firiem žiadosť na vypracovanie cenovej ponuky.

Apropo kuchyňa. Vzhľadom na svoje špecifické vlastnosti sa kameň často využíva pri výrobe kuchynských dosiek a tiež drezov. Kamenárstva a príbuzné výrobné spoločnosti majú v ponuke množstvo prevedení a farebných odtieňov týchto dosiek, nie je teda problém zladiť ich s farbou kuchynskej linky. Interiér kuchyne je však možné ozvláštniť kamenným obkladom aj nad linkou.

Kamenmý obklad v interiéri kúpeľne neznamená len zaujímavé riešenia obkladov stien a sprchovacích kútov. Kúzlo prírody zvýšilo tiež dopyt po umývadlách a vaniach, vyrobených práve z tohto materiálu. Kameň totiž okrem svojej krásy vyniká tiež svojou stálosťou a dlhou trvácnosťou. Nájsť ho môžeme tiež v spálňach, kde zaujímavo vypĺňa priestor za posteľou, prípadne inú časť spálne. Jedným z atraktívnych riešení je možnosť obložiť roh izby kamenným obkladom časti dvoch susedných stien, ktorý môže plynule prechádzať do rohového priestoru stropu. Tento kút sa môže vhodne doplniť o kamennú vázu, kvetináč či svietnik a vytvorí neopakovateľný vizuálny zážitok v časti vášho bývania, ktorý by ináč zostal bez povšimnutia.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Interiérové obklady a ich delenie


Foto: izzysplumbing.com